Vážené zákaznice, vážení zákazníci, eshop zIndie.cz k 31. říjnu 2021 ukončí svoji činnost. Děkujeme Vám za Vaši dosavadní přízeň a podporu indického řemesla!

Péče o nábytek a textil

Indický nábytek

Výroba nábytku tradičními metodami stojí spoustu umu, úsilí a času. Při troše pravidelné péče se z krásných kousků budete radovat nejen vy, ale i generace po vás. Zde je návod, jak na to:

  1. Nábytek nejlépe umístěte do suchých, zastřešených prostor. Teplota v těchto prostorách by měla být v rozmezí 10 až 35 ℃ s relativní vlhkostí mezi 40% - 70%. Nábytek postavte na vodorovnou plochu, min. 1 metr od nejbližšího aktivního zdroje tepla (topení, sporák, krb, atd.) 
  2. Při stěhování nábytek netahejte po zemi - může se poškodit nábytek, vaše podlaha, nebo obojí. Místo toho uchopte nábytek za svislé prvky (ze strany, za nohy) nebo za konstrukční prvky v dolní části nábytku.
  3. Nepokládejte přímo na nábytek horké předměty, jako např. žehličky, hrnky s čajem. Ani horké či mokré nádobí povrchu neprospěje - je dobré použít vhodné podložky. 
  4. Chraňte nábytek před přímým slunečním zářením. UV záření nevratně změní barvu nábytku, stejně jako agresivní chemické látky, jako jsou rozpouštědla, lak na vlasy nebo odlakovače.
  5. Stejně tak nepoužívejte k čištění abrazivní čistidla - nábytek se poškrábe.
  6. Dřevěný nábytek otírejte jemně navlhčeným (ne mokrým) hadříkem. Nadměrná vlhkost může způsobit prohýbání nebo změnu barvy dřeva. Doporučujeme používat speciální vlhčené jednorázové ubrousky určené speciálně pro ošetřování dřeva, které kromě čištění zanechávají tenkou vrstvu ochranného prostředku. 
  7. Je vhodné dřevěný nábytek jednou za rok otřít či posprejovat bezbarvým lakem (či  “renovátorem”) nábytku.
  8. Kovové části snadno umyjeme vlhkou houbičkou nebo hadříkem, možné je použít i mýdlovou vodu. Není vhodné použít abrazivní prostředky, drátěnky, silné chemikálie a přípravky s chlorem.

Ručně tištěný textil

Z jakého materiálu jsou naše textilní výrobky?

Povlaky na polštáře jsou ze 100% bavlny, jsou ručně vyšívané a potištěné metodou ručního tisku. Vnitřní část (polštář samotný) je z polyesteru. Zapíná se zipem.

Koberce jsou ze 100% bavlny, jsou ručně vyšívané a potištěné metodou ručního tisku.  

Jsou všechny koberce nebo polštáře úplně stejné?

Vzhledem k použitým tradičním ručním metodám výroby a potisku je každý kus originál. V detailech se kusy se stejným vzorem od sebe liší.  

Je možné textilie od vás prát v pračce?

Koberce a polštáře nikdy neperte v pračce. Doporučujeme prát ručně ve vlažné vodě o teplotě 30% a použít šetrné prací prostředky. Nepoužívejte prostředky na bázi chlóru.

Na koberec nebo polštář se mi vylilo červené víno. Co mám dělat? 

Jednejte rychle - nejdřív skvrnu vysušte savým papírem, ručníkem nebo houbičkou směrem od okrajů do středu. Pokud se jedná o polštář, vyjměte polštář z povlaku. 

Poté omyjte skvrnu studenou vodou s mýdlem a koberec nebo povlak na polštář nechte sušit při pokojové teplotě na rovném povrchu (ne na topení). V případě potřeby proceduru opakujte.

Pokud se vám i tak nepodařilo skvrny zbavit, využijte co nejdříve profesionální službu na čištění koberců. 

Můžu koberce luxovat?

Ano, na nízký stupeň sání a vynechte okrajové třásně. Lepší a v souladu s indickou tradicí je ale koberce venku pravidelně vytřepávat.

Jak můžu koberce skladovat, pokud je zrovna nechci používat?

Koberec srolujte, vložte do textilního pytle a skladujte na suchém a dobře větraném místě. Známý nepřítel bavlněných koberců je mol šatní, umístěte tedy poblíž osvědčený přípravek proti molům. Koberec neskládejte a neskladujte v nepropustných materiálech (např. v igelitovém pytli).