Vážené zákaznice, vážení zákazníci, eshop zIndie.cz k 31. říjnu 2021 ukončí svoji činnost. Děkujeme Vám za Vaši dosavadní přízeň a podporu indického řemesla!

Proč nábytek z mangového a akáciového dřeva

Indický nábytek, který dovážíme z Indie pochází z malé rodinné továrny, kde se jednotlivé kousky vyrábí ručně v malém počtu kusů. Zajišťujeme tak pro své zákazníky kvalitní nábytek v jedinečném provedení. Pracovní podmínky v této továrně jsou postavené na principu fair-trade. Pravidelně místo výroby navštěvujeme a vybíráme pro vás to nejlepší, co Indie nabízí.

Mangové dřevo

mangove_drevo4mangove_drevo2

Mangovník indický (Mangifera Indica) se v Indii kultivuje už 4000 let a odtud se rozšířil do všech zemí tropického podnebného pásu. Už po patnácti letech od vyklíčení dorůstá výšky kolem 30 metrů. Jeho plod, mango, je v Indii považován za krále ovoce, ale vysoce ceněné je i dřevo mangovníku, především pro svou kvalitu a tvárnost.

Mangové dřevo je tvrdé, ale míň než je tomu u většiny tropických dřevin, a proto se výborně hodí k vyřezávání. Jeho vysoká odolnost vůči zatížení se hodí pro použití k výrobě zátěžového nábytku, jakým jsou knihovny nebo postele. 

Barva mangového dřeva bývá světle hnědá, někdy až s nádechem do růžova, postupem času dřevo mírně tmavne. Texturu má jemně zrnitou a méně výraznou.

Mangové dřevo patří mezi nejudržitelnější typy dřeva na světě.

Mangovníky se nejdříve pěstují za účelem sklízení manga

a kácí se až poté, co přestanou plodit.

Kácení v plantážích neprobíhá plošně, stromy se zasazují v různých intervalech a podle toho se taky kácí, takže na místě nikdy nevznikne velká mýtina. 

mangove_drevomangove_drevo3

Akáciové dřevo

Akácie rostou v tropech a subtropických oblastech. Poznáte je podle ostrých trnů, podobně jako nám známý akát, který je s akáciemi vzdáleně příbuzný. K výrobě našeho nábytku se používá druh Acacia Nilotica

Z akácie se získává velmi tvrdé dřevo,

o polovinu tvrdší než dřevo z dubu letního.

Vyniká odolností vůči vodě, stárnutí a dřevokazným houbám, proto se taky využívá mimo jiné i v koupelnách a kuchyních. Naopak špatně snáší prostory s menší než 40% vlhkostí vzduchu, zde může dřevo po delší době popraskat. 

Akáciové dřevo má olivově hnědou až šedohnědou barvu a výrazně vykreslenou strukturu, což mu dodává dotyk tepla

Říká se, že bez jakékoli údržby akáciové dřevo vydrží 40 let. I přesto Vám doporučujeme alespoň jednou za rok otřít nábytek hadříkem s leštěnkou.

akaciove_drevoakaciove_drevo2akaciove_drevo3