Vážené zákaznice, vážení zákazníci, eshop zIndie.cz k 31. říjnu 2021 ukončí svoji činnost. Děkujeme Vám za Vaši dosavadní přízeň a podporu indického řemesla!

Ruční potisk látek (Block Printing)

rucne_tistene_koberce_polstare_z_indie_1

Metoda ručního potisku látek se do Indie dostala ve 12. století, pravděpodobně z Číny. Je to ale právě Indie, kde se vyvinula do své nejkomplexnější a nejdelikátnější podoby. Snad proto, že ornament (v sanskrtu alamkára) byl odjakživa klíčovým prvkem indické estetiky obecně.   

Raznice po generace vyřezávají ručně mistři řezbáři z mangového či palisandrového dřeva, stejný vzor musí být vyřezán pro každou barvu zvlášť. Aby mohla být látka potištěna, namočí se na jeden až dva dny do vody, mlácením o kameny se vyždímá, vysuší na slunci a poté natáhne na dlouhý stůl. Vše co tiskařům pomáhá při tištění vzoru je pomocná linka nakreslená křídou na látce, jinak se musí spolehnout na svůj odhad a um. Raznici namočí do barvy získané z rostlin, přiloží na látku a zeshora do ní silně udeří rukou - jen tak se vzor obtiskne ve své úplnosti. Pro potisk jedné látky se používá v průměru 4 až 5 raznic, ale ty nejsložitější vzory vyžadují i více než 200 různých raznic. V poslední fázi se látka vypere, osuší a poté zkontroluje její kvalita. 

Metoda ručního potisku se používá pro potisk látek na oblečení, deky, prostěradla, ubrusy, polštáře i koberce. My jsme pro vás z této škály výrobků vybrali dekorativní polštáře a bavlněné koberce, které skvěle vypadají jako podložka pod konferenční stolek v obývacím pokoji nebo k posteli do ložnice. To vše z rodinné textilky z Džajpuru, růžového města na severu Indie. Nezapomněli jsme ani holky, které určitě potěší pastelové šátky s našitými korálky, které ručně natiskly a ušily ženy z neziskové organizace Sambhali.      

Vybrané produkty z naší nabídky zdobené metodou "ručního potisku"

Produkty