Vážené zákaznice, vážení zákazníci, eshop zIndie.cz k 31. říjnu 2021 ukončí svoji činnost. Děkujeme Vám za Vaši dosavadní přízeň a podporu indického řemesla!

Vánoce v Indii - jak se slaví, netradiční tradice

V Severní a Střední Indii Vánoce srdnatě reprezentuje Santa Claus v televizních reklamách. Pro téměř 30 milionů křesťanů rozptýlených v pobřežních a severovýchodních oblastech země Vánoce znamenají víc než jen státní svátek, a tedy kýžený den volna. 

indicke_vanoce_zindie_cz

Nejdelší tradice a pálení Pappandžího v Kérale

Dle legend křesťanskou komunitu v Kérale založil jeden z apoštolů, sv. Tomáš, v r. 52 n. l. Jak tomu bylo doopravdy už nezjistíme, jisté je, že o pár staletí později už v Kérale křesťané žili. Někteří kupci, kteří z Byzance do Kéraly přijeli obchodovat s “černým zlatem” - pepřem, se tu usadili natrvalo. S sebou přinesli křesťanství syrského ritu, a proto tu až do poloviny 20. stol. ve zdejších kostelích při mších zněla církevní syrština.

Vánoce jsou tu, podobně jako u nás, záležitostí shledávání se s rodinou a blízkými. Klade se větší důraz na náboženský aspekt (mše) a místo jedliček se ozdobami přikrašlují kokosové palmy. Dárky nečekají pod stromečkem, ale lidé si je předávají hezky z ruky do ruky.

Den oslavy Vánoc, 25 prosince, se překrývá se začátkem kočínského karnevalu, pro změnu portugalským importem. Tento proslulý karneval vrcholí upálením figuríny starce, Pappandžího, což symbolizuje vypořádání se se starými neduhy a příchod nového roku.

pappanji-burning_zindie_cz

Goa, katolické Vánoce jak od Ryby

Po více než 400 let vládli v Goe Portugalci a díky tomu nám dnes Vánoce v tomto nejmenším indickém svazovém státě přijdou zvlášť povědomé. Jen musíte nechat kýčovité resorty na pobřeží dovádějícím turistům se santovskými čapkami na hlavě a zamířit do některého z měst. Na náměstí před kostely pak můžete vidět betlémy, v ulicích pak domy ozdobené vánočními hvězdami a dokonce se můžete připojit na půlnoční mši. I na cukroví dojde - k mání je bebinka, koláč z vajec, kokosového mléka, cukru a másla, nebo dodol, zákusek z palmové melasy.    

vanoce_v_Indii_goa_zindie_cz 

Nágaland, Manípur a Mizoram 

Na opačné straně Indie, v kopcích porostlých pralesem, najdeme tři svazové státy s křesťanskou většinou. Křesťanství, oproti Goe protestantské, se zde rozšířilo spolu s britským vlivem v polovině 19. století. Vánoce se tu slaví střídměji a s klidem, žádné betlémy nehledejte, zato se všichni navštěvují, společně zpívají koledy a předčítají si příběhy z Bible. 

Hoduje se společně - tradičním pokrmem je vepřové nebo hovězí připravené nad ohněm s rýžovou kaší a k tomu salát z hořkých fazolí, to vše podávané na banánovníkovém listu. 

indicke_vanoce_nagaland_zindie_cz