Vážené zákaznice, vážení zákazníci, eshop zIndie.cz k 31. říjnu 2021 ukončí svoji činnost. Děkujeme Vám za Vaši dosavadní přízeň a podporu indického řemesla!

9 častých omylů o Indii

Mezi lidmi je rozšířeno mnoho polopravd, omylů a mýtů o Indii. My jsme pro vás ty nejčastější sepsali a doplnili o naše odpovědi. Čtěte dál. 

1) Indie je chudá země

indicka_svatba_nejbohatsi_ind
Indická svatba

Co se vám vybaví, když se řekne Indie? Slum v Bombaji. Milionář z chatrče. Žebrající děti. 

Střih.

 

Ženich a nevěsta. On: Nejstarší syn indického magnáta. Ona: Absolventka Princetonu, dcera obchodníka s diamanty. Okázalá svatba, kvůli níž muselo být do místa konání ve městě Udajpur vypraveno přes 100 mimořádných letů, přišla na 110 milionů dolarů (2,5 mld. Kč). Což je jen kapka v moři pro 13. nejbohatšího člověka na světě Mukéše Ambáního, jehož majetek se odhaduje na 1,1 bilionu korun. Kromě vrstev superboháčů a průměrných boháčů nalezneme v Indii stamiliony příslušníků střední třídy. Pociťují to i veřejné rozpočty, díky čemuž dnes v Indii nalezneme 638 kilometrů linek metra a gigantickou, 182 metrů vysokou sochu politika Vallabhbháího Patéla. Na nejchudší se ale stále povětšinou dostanou jen drobty.  

2) v Indii se mluví “indštinou”

Mordor hindština angličtina

Za indickými hranicemi poměrně běžný blud vycházející z logické úvahy - když v Číně čínština, v Indii indština! Skutečnost je jiná a mnohem zajímavější. Jižní Asie je pokladnicí jazyků, jen v Indii samotné se jich dají napočítat stovky. 23 jazyků se používá jako tzv. místní úřední jazyky a konečně oficiálním jazykem celé Unie je hindština, indoevropský jazyk jehož rodilí mluvčí jsou doma především v poganžské nížině na severu země. Pozice hindštiny ale není zdaleka tak silná jako pozice čínštiny v Číně, protože elity ve velkých městech se dorozumívají anglicky a většina Indů preferuje některý z místních jazyků, jako kannadštinu, malajálamštinu, bengálštinu aj. 

3) všichni obyvatelé Indie jsou hinduisté

indicky_dzinismus

V samých počátcích indického státu odolali jeho političtí vůdci vábničce laciného identitářství založeného na náboženství a přiklonili se k sekularizmu. Tedy k myšlence oddělení náboženství od státní správy. Díky dlouhé tradici náboženské tolerance dnes v této zemi prosperují komunity buddhistů, džinistů, sikhů, křesťanů, židů, muslimů, pársů, animistů, baháistů a konečně i hinduistů. Těch je dle posledního sčítání lidu v r. 2011 v indické populaci 80%.

4) v Indii je pořád horko

indicka_zima_v_ulicich

Hodláte navštívit Tádž Mahal v lednu? Nestyďte se říct mamince o svetr z merina a pletené ponožky. Při nočních teplotách kolem nuly a absenci topení v budovách byste se totiž mohli pořádně nachladit! A poslední co chcete je aby se vám po návratu z “exotické” dovolené kolegové vysmáli za rýmičku. Když už budete řádně vybaveni, radši dejte stereotypům sbohem a nasdílejte s kolegy fotky z Gulmárgu nebo Manálí, vyhlášených indických lyžařských středisek.

5) populace Indie nekontrolovaně roste

Amritsar sikhové Indie populace

V 70. letech letech se vláda Indíry Gándhíové rozhodla snížit míru růstu populace pomocí poněkud nestandardního prostředku - nucenými sterilizacemi. Drastické a protiústavní opatření se nesetkalo s úspěchem a po jeho ukončení v r. 1977 byly navíc jakékoli další vládní programy zaměřené na snížení porodnosti z principu vnímány jako podezřelé. Ani nebyly potřeba, míra porodnosti se totiž přirozeně snižuje s rostoucí životní úrovní a v r. 2016 činila dle údajů Světové banky v průměru 2,3 dítěte na jednu ženu. Dámy a pánové, v klidu se usaďte a dolijte si šálek indického čaje. Žádná malthusiánská noční můra se nekoná.

6) Indové jsou v zásadě duchovně založení lidé

sadhu svatý muž Indie náboženství

Naivní představa, kterou lze snadno vyvrátit návštěvou libovolného nákupního střediska na indickém maloměstě. Ne, všichni Indové necvičí jógu, nelevitují jak Aštar Šeran a nepřemítají 5 hodin denně o povaze Všehomíra. Navíc, pokud pomineme ostatní náboženství, většina hinduistů vztah s božstvem či božstvy vnímá transakčně, něco za něco: Ó Bohyně Lakšmí, já zaplatím bráhmanovi ať se k tobě v chrámu pomodlí, ty mi na oplátku dohoď padesát tisíc. Deal? 

Odkud se tato představa indického duchovna vzala? Smícháme vlivná vystoupení indických intelektuálů jako Svámí Vivékánanda na Západě se sny Hippies a stále stereotypním obrazem Indie v médiích a tradá, instantní duchovno je na světě!

7) Britové přivezli do Indie civilizaci

Taj Mahal Agra symbol lásky

Britové tomu během své vlády v Indii sami rádi věřili, nebo se alespoň snažili předstírat, že tomu věří. Civilizační misí se totiž dá ospravedlnit kdeco, cenzurou počínaje a drancováním přírodních zdrojů konče. Indická civilizace je stará 4 tisíce let a dala světu lingvistiku, kuře z tandúru, šampon a hlavně vynález všech vynálezů - nulu. “Ale Britové v Indii postavili železnici” - Kdyby nám v Česku železnici nepostavili Habsburkové, copak bysme to sami nikdy nedokázali?

8) upalování vdov je mainstream

Varanási-upalování vdov

Rituál, při němž se vdova po manželově smrti nechá dobrovolně upálit na hranici, se nazývá satí. Dobrovolnost rozhodnutí bývala často podpořena výhrůžkami majetkuchtivé rodiny a omamnými látkami. Satí bylo zakázáno v r. 1829 a poslední potvrzený případ je z r. 2002.  

9) v Indii není bezpečno

Indie bezpečnost Dillí_1

“Do Indie nejezdi, tam tě někdo okrade.” Osobně se cítím bezpečněji v noci na Čándní Čauku v Dillí než v Praze na Václaváku. Ale osobní dojmy stranou - do Indie jezdí každý rok přes 10 milionů zahraničních turistů. Počet zločinů vůči nim je minimální a každý z nich je úzkostlivě sledován zahraničními médii. Z hlediska bezpečnosti pro turisty je na tom Indie podobně jako Turecko, Rusko, nebo Čína. Na skóre jí ubírají hlavně neklidné oblasti na hranicích s Pákistánem nebo s Čínou a na SV země. Pokud se těmto oblastem vyhnete a budete dodržovat několik základních pravidel (nošení vhodného oblečení, vyhýbání se demonstracím), přinejhorším vám cestu znepříjemní zpožděný vlak nebo cestovatelský průjem.

0